Opłaty drogowe - winiety - Szwajcaria 2023 - poradnik

2023-08-25 09:45:30
Przedstawiamy najważniejsze informacje o winietach elektronicznych w Szwajcarii, warto przeczytać ten artykuł, aby przygotować się do wyjazdu do Szwajcarii, aby bezpiecznie poruszać się do drogach płatnych w Szwajcarii.

Winiety, czyli opłaty autostradowe obowiązujące na terenie Szwajcarii dostępne są w formie elektronicznej online w naszym serwisie. Prosimy o zapozanie przed wjazdem do Szwajcarii z naszym artykułem, ponieważ opłaty autostradowe obowiązuję w większości dróg już od samego wjazdu do Szwajcarii. System opłat autostradowych w Szwajcarii ma długą historię i obowiązuje od 1985 roku. Ilość płatnych dróg i austostrad ciągle rośnie. Z naszego punktu widzenia najwygodniej winietę nabyć w formie elektronicznej w naszych serwisie. Informacje zawarte w tym artykule obowiązują dla pojazdów do 3,5 t. Dla samochodów dostawczych i ciężarowych obowiązuje inny system opłat. Niestety zmiana kursu franka szwajcarskiego spowodowała, że w 2023 roku zapłacimy więcej za winietę niż w zeszłym roku.
Winiety elektroniczne można zakupić od 1 sierpnia. System winiet elektronicznych umożliwia łatwe i bezproblemowe nabywanie usługi.

Jakie rodzaje winiet w Szwajcarii?
Na terenie Szwajcarii obowiązują wyłącznie winiety z roczną ważnością. Dzięki temu system rejestracji został uproszczony maksymalnie. Na takim rozwiązaniu mogą tracić oczywiście osoby, które jedynie przejeżdżają przez teren Szwajcarii jednorazowo, ala opłata roczna nie jest aż tak wysoka, jak to ma miejsce w innych państwach oferujących roczne opłaty autostradowe.
Należy pamiętać, że kupowana winieta ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku. Winiety na kolejny rok dostępne są w sprzedaży od 1 grudnia.

Ile kosztują winiety w Szwajcarii?
Cena winiety jest podowana na bieżąco w naszym serwisie rejestracji elektonicznej opłaty autostradowej?

Na jakich drogach obowiązuje opłata?
Jak kupić winietę ważną na terenie Szwajcarii?
Jaka kara za brak winiety?
Jak kupić winietę przez Internet?
Dodatkowe informacje o winietach?
Jak przykleić winietę po zakupie?

Jaka kara za brak winiety w Szwajcarii?
Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości 200 CHF. Po otrzymaniu mandatu musimy jeszcze dodatkowo wykupić ważna winietę elektroniczną. System elektroniczny jest bardzo dobrze zorganizowany, zostaniemy wykryci na autostradzie, a policja otrzyma elekotrniczne powiadomienie, że na drodze porusza się pojazd bez ważnej winiety.

Na jakich drogach obowiązuje opłata autostradowa w Szwajcarii?
Drogi, na których obowiązuje opłata to przede wszystkim autostrady.

Jakie są sposoby zakupu opłaty autostradowej?
Winiety elektroniczne można zakupić tylko online, dokonując rejestracji pojazdu i opłaty.